Bezpieczne opalanie

1. Co to jest sesja na łóżku opalającym?
Sesja na łóżku opalającym jest to czas potrzebny, by dana osoba otrzymała minimalną dawkę promieniowania powodującą zarumienienie skóry. W momencie przekroczenia dozwolonego czasu opalania następuje poparzenie skóry, którego należy zawsze unikać.

2. Jaki jest optymalny czas opalania?
Długość sesji zależy od rodzaju lamp opalających, typu skóry oraz intensywności opalenizny osoby korzystającej z łóżka opalającego.
Osoba korzystająca z solarium po raz pierwszy powinna otrzymać bardzo małą dawkę promieniowania.
Czas spędzony w solarium zależy od tzw fototypu.

Typ I  celtycki
Cera: biała karnacja
Włosy: bardzo jasny blond lub rude
Oczy: jasnoniebieskie lub zielone
Informacje dodatkowe: duża ilość piegów
Reakcja na opalanie: nawet mała dawka promieniowania wywołuje poparzenia. Osoby o tym fototypie nigdy nie będą brązowe, a więc nie powinny korzystać z solarium

Typ II – północnoeuropejski
Cera: jasna karnacja.
Włosy: jasny i ciemny blond
Oczy: niebieskie, szare lub zielone
Informacje dodatkowe: skłonność do występowania piegów
Reakcja na opalanie: mała dawka promieniowania wywołuje zaczerwienienie skóry. Przy częstych i krótkich seansach występuje jednak pigmentacja skóry. Osoby o tym fototypie muszą bardzo ostrożnie korzystać z łóżka solaryjnego, a by być brązowe – poświęcić temu więcej czasu. Pierwszy seans nie powinien przekraczać 5-8 minut.

Typ III – środkowoeuropejski
Cera: lekko śniada karnacja.
Włosy: ciemny blond lub brązowe
Oczy: brązowe, szare lub niebieskie
Informacje dodatkowe: bardzo rzadka skłonność do występowania piegów
Reakcja na opalanie: mała dawka promieniowania wywołuje pigmentację i zbrązowienie skóry. Skóra jest odporna na poparzenia. Korzystanie z solarium bez większych ograniczeń. Zaleca się jednak bezwzględne sprawdzenie reakcji skóry na opalanie w solarium. Pierwszy seans nie powinien przekraczać 8 minut.

Typ IV – południowoeuropejski

Cera: śniada karnacja.
Włosy: ciemne, brązowe
Oczy: ciemnobrązowe oraz czarne
Informacje dodatkowe: brak skłonności do występowania piegów
Reakcja na opalanie: nawet mała dawka promieniowania wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry. Skóra jest bardzo odporna na poparzenia. Korzystanie z solarium bez żadnych ograniczeń.

3. Ile razy w tygodniu można rozsądnie korzystać z łóżka opalającego?
Osoby o typie skóry I  w ogóle nie powinny opalać się w solarium. Pozostali mogą opalać się umiarkowanie dwa lub trzy razy w tygodniu. Należy pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi sesjami opalania, skóra powinna mieć przynajmniej 24- godzinny odpoczynek. W przypadku typu skóry II przerwa ta powinna wynosić przynajmniej 48 godzin. Zgodnie z normą europejską nie zaleca się przekraczania liczby 60 sesji rocznie.

4. Jakich kosmetyków należy używać podczas korzystania z solarium?
Podczas korzystania z solarium należy używać kosmetyków specjalnie do niego przeznaczonych. Kosmetyki te można zakupić w naszych studiach w dość przystępnych cenach.

5. Czy korzystanie z łóżka opalającego powoduje nowotwór skóry?
Wyniki badań medycznych i naukowych dowodzą, że rak skóry powstaje głównie w wyniku oparzeń skóry przebytych szczególnie w dzieciństwie, które w późniejszym wieku pod wpływem różnych czynników mogą przyczynić się do jego rozwoju. Odpowiedzialnie korzystając z solarium, opalamy się w kontrolowany sposób i dostarczamy naszemu organizmowi witaminy D wskutek działania promieni UV.

6. Jakie są zalety korzystania z łóżka opalającego?
Łóżko opalające oferuje bezpieczną opaleniznę i zapewnia utrzymanie w organizmie odpowiedniego poziomu witaminy D. Witamina D jest niezbędna dla zdrowia, zmniejsza ryzyko zachorowań m.in. na zapalenia wirusowe, osteoporozę, krzywicę, nadciśnienie, raka piersi, płuc, prostaty i co ciekawe- również raka skóry. Podczas opalania na słońcu skóra narażona jest na działanie różnych poziomów promieniowania UV, w zależności od położenia geograficznego, pory dnia, miesiąca roku itd. Korzystając z solarium można opracować program opalania aby zapobiec ryzyku poparzenia.

7. Jak powstaje opalenizna?
Naturalny kolor skóry zależy od pigmentu czyli melaniny. Ilość melaniny w skórze danej osoby zależy od czynników dziedzicznych. Podczas opalania komórki znajdujące się w głębokich warstwach skóry tzw. melanocyty zaczynają produkować zwiększone ilości melaniny. Melanina przedostając się na powierzchnię skóry nabiera brązowego odcienia tworząc tym samym opaleniznę. Zbyt intensywne przyspieszanie naturalnego procesu opalania może powodować poparzenie skóry.